Jesteś w ciąży

poprowadzimy ją z tobą

Przed Tobą 9 wyjątkowych miesięcy. Od tej pory będziesz pod opieką ginekologa, który dostarczy Ci wszelkich informacji o przebiegu ciąży, rozwoju płodu czy diagnostyki prenatalnej. Położne odpowiedzą na Twoje pytania i wątpliwości związane z ciążą, dietą, suplementacją i samopoczuciem. Decydując się na prowadzenie ciąży w Salve Medica masz pełen dostęp do wykwalifikowanych lekarzy ginekologów-położników, położnych, szerokiej gamy badań laboratoryjnych i prenatalnych. Zatroszczymy się o zdrowie Twoje i dziecka.

Szukam informacji o:

Jesteś w ciąży! Poprowadzimy ją z Tobą

Pierwsza konsultacja

Na pierwszej wizycie lekarz po zebraniu wywiadu zazwyczaj pobiera cytologię i przeprowadza badanie USG. Celem badania jest potwierdzenie oraz określenie wieku ciąży, a także ocena położenia zarodka w macicy. Na tym etapie lekarz w obrazie USG powinien widzieć zarodek, na bijące serduszko jeszcze chwilę musimy zaczekać.

W zależności od dolegliwości możesz otrzymać receptę na leki przeciwskurczowe, podtrzymujące ciążę. Pamiętaj o suplementacji kwasem foliowym, który jest istotny dla właściwego rozwoju neurologicznego płodu. Ginekolog zaleci Ci również suplementacje witaminową. Jeśli jesteś po procedurach in vitro otrzymasz informacje dotyczące dalszego postępowania. Ciąża po procedurach wspomaganego rozrodu niczym nie różni się od tych uzyskanych naturalnie.

Zostaniesz również poproszona o wykonanie badań krwi.

Badania krwi

  • Grupa krwi z poziomem przeciwciał anty D
  • HBS, HCV, HIV, USR
  • Przeciwciała przeciwko Toksoplazmozie IgG
  • Przeciwciała przeciwko Toksoplazmozie IgM
  • Przeciwciała przeciwko Cytomegalii IgG
  • Przeciwciała przeciwko Cytomegalii IgM
  • Przeciwciała przeciwko Różyczce IgG
  • Przeciwciała przeciwko Różyczce IgM
  • TSH
  • Morfologia krwi z rozmazem
  • Glukoza na czczo
  • Badanie ogólne moczu

Wszystkie wymienione wyżej badania można wykonać na miejscu w naszej Klinice.

Pierwsza
wizyta położnicza

Niezbędne badania

Twoje zdrowie jest teraz tak samo ważne jak zdrowie dziecka. Pamiętaj o regularnych wizytach u ginekologa i badaniach.

Aktualne wyniki badań krwi powinnaś mieć ze sobą przed każdą wizytą położniczą. Wszystkie badania możesz wykonać na miejscu w naszej Klinice w bardzo atrakcyjnych cenach. Więcej informacji o cenach badań znajdziesz w naszym cenniku. Oczywiście akceptujemy wyniki z innych laboratoriów. W Salve Medica konsultacja ginekologiczna jest połączona z badaniem ginekologicznym i USG, dzięki czemu oszczędzasz czas, a lekarz ma pełen obraz o Twoim stanie zdrowia i dziecka.

Masz jakieś pytania? Porozmawiajmy.
11 tydzień

11-14 tydzień ciąży

W 11-14 tc zarodek staje się płodem, przypominającym już miniaturowego człowieka. Twój maluszek ma wykształcone powieki, narządy płciowe i wewnętrzne. Mierzy ok. 5-6 cm długości i waży ok. 8 g - tyle, co czubata łyżeczka cukru. W czternastym tygodniu ciąży twarz maluszka jest już ukształtowana, mogą pojawić się bardzo delikatne brwi, a nawet rzęsy.

W tym czasie powinnaś wykonać zgłosić się do ginekologia i wykonać badanie ultrasonograficzne. To badanie USG powinno zostać wykonane przed upływem 13-tego tygodnia i 6-tego dnia ciąży. Optymalnie między 12-13 tygodniem. Celem badania jest wstępna ocena wszystkich narządów płodu oraz ryzyko wystąpienia najczęstszych chorób będących skutkiem wad chromosomalnych (zespoły Downa, Edwardsa i Pataua) oraz ocena wieku ciążowego. Badanie często jest nazywane badaniem genetycznym, gdyż jest jednym z elementów testu zintegrowanego I trymestru.

Podczas USG ciąży oceniane są:

  • wiek ciąży z dokładnością do 7-10 dni, jeśli cykle miesięczne były regularne.
  • budowa zewnętrzna i anatomiczna płodu (głowa, tułów, kończyny dolne i górne, mierzona jest długość ciemieniowo-siedzeniowa, czyli od czubka głowy do pośladków
  • narządy wewnętrzne: mózg, żołądek, pęcherz moczowy, kręgosłup oraz serce
  • przezierność fałdu karkowego oraz obecność kości nosowej w celu wykluczenia wad rozwojowych płodu
  • przepływ krwi w przewodzie żylnym

Jeśli jesteś po 35. roku życia lub wynik badania dopuszcza nieprawidłowości to powinnaś rozważyć  wykonanie nieinwazyjnych prenatalnych testów  genetycznych, wykrywających ewentualne wady płodu.

Badania prenatalne

Badania prenatalne służą wykluczeniu wad rozwojowych i genetycznych płodu. Są to wszystkie badania wykonywane w trakcie trwania ciąży. Można je podzielić na nieinwazyjne i inwazyjne. Do grupy badań nieinwazyjnych zalicza się chociażby USG, będące jednym ze składowych testu zintegrowanego I trymestru. Bardziej zaawansowane badania i specjalistyczne testy są zalecane w uzasadnionych przypadkach lub gdy kobieta jest po 35 roku życia lub wywiad czy wcześniejsze badania wykazały nieprawidłowości.

Test podwójny (PAPPA + ß-HCG)+ USG = Test zintegrowany I trymestru

Test zintegrowany pierwszego trymestru opiera się na teście PAPPA, oznaczeniu wolnego ß-HCG oraz badania ultrasonograficznego płodu . Test Zintegrowany jest w tej chwili standardem postępowania położniczego na całym świecie. Na podstawie wyników badań przesiewowych (USG I trymestru ciąży i badań biochemicznych z krwi ciężarnej), lekarz posiadający aktualną licencję Fetal Medicine Foundation (FTF), oblicza komputerowo ryzyko wystąpienia jednego z trzech zespołów genetycznych (zespołu Downa, Edwardsa i Patau). Ryzyko to jest wyliczane na podstawie wieku matki, czynników ultrasonograficznych (szerokości przezierności karku – NT, obecności kości nosowej – NB, przepływu na zastawce trójdzielnej – TV i w przewodzie żylnym – DV, czynności serca płodu – FHR) i badań biochemicznych z surowicy krwi ciężarnej (białko PAPPA-A i ß-HCG).

Test podwójny (PAPPA + β-hCG) polega na pobraniu krwi kobiety ciężarnej i oznaczeniu w niej stężenia dwóch parametrów: osoczowej ciążowej proteiny A (PAPP-A - Pregnancy Associated Plasma Protein A) i wolnej podjednostki β-hCG (choriongonadotropina). Badanie to wykonuje się w pomiędzy 10 a 13 tygodniem ciąży. W przypadku takich wad genetycznych płodu jak: zespół Downa i zespół Edwardsa stężenia PAPP-A i wolnej β-hCG ulegają charakterystycznym zmianom. Wykrywalność wymienionych wad genetycznych za pomocą testu podwójnego wynosi około 70%. Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać, krew nie musi być pobierana na czczo, ani też w dniu USG. Na wynik czekamy ok. 1 dnia roboczego.

USG 4D

USG 4D to USG 3D ruchome – dziecko rejestrowane jest w ruchu, na monitorze oglądamy ruchomy obraz trójwymiarowy. Obrazowanie trójwymiarowe pozwala na zdiagnozowanie niektórych wad wrodzonych oraz chorób genetycznych płodu. USG 4D jest badaniem wspierającym klasyczne badanie USG 2D. Pozwala na otrzymanie dokładnych, rzeczywistych obrazów nieosiągalnych przy badaniu przeprowadzonym dwuwymiarowo.

USG 4D umożliwia:

  • przestrzenne obrazowanie powierzchniowe płodu, ocenę jego aktywności motorycznej i zachowań
  • badanie nerwów obwodowych (zwłaszcza nerwów powierzchniowych znajdujących się na kończynach dolnych i górnych dziecka)
  • ocenę wad wrodzonych płodu takich jak: rozszczep wargi, rozszczep podniebienia, występowanie dodatkowych palców, zniekształcenia dłoni i stóp czy niewielkie rozszczepy kręgosłupa
  • precyzyjną ocenę kości nosowych płodu
  • precyzyjną ocenę przezierności karkowej

Kluczowe badania prenatalne ultrasonograficzne wykonujemy:

  • pomiędzy 11 a 13 tygodniem ciąży (optymalnie między 12-13 tygodniem ciąży);
  • pomiędzy 18 a 21 tygodniem ciąży (optymalnie między 20-21 tygodniem ciąży).

Echo serca płodu

Echo serca płodu to badanie kardiologiczne, na bazie USG oceniające budowę anatomiczną serca. Badanie jest przeprowadzane pomiędzy 19 a 24 tygodniem ciąży. W uzasadnionych przypadkach może być wykonne już w 11t.c. Celem badania jest ocena rozwijającego się układu krążenia jeszcze przed narodzeniem w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.

Wskazaniami do przeprowadzenia takiego badania są:

  • Podejrzenie nieprawidłowości budowy układu krążenia płodu
  • Arytmia
  • Historia medyczna, gdy u kobiety w poprzednich ciążach wykryto nieprawidłowości budowy bądź funkcjonowania układu krążenia płodu
  • Przebyte infekcje wirusowe
  • Wady płodu w rodzinie lub zaburzenia kardiologiczne u przyszłej mamy

Testy genetyczne z krwi żylnej matki

Testy Harmony*, Sanco* i Panorama* polegają na pobraniu Twojej krwi żylnej i oznaczeniu w niej DNA płodu. W testach nie oceniamy całego genomu płodu, a jedynie 3 trisomie: Zespół Downa, Edwardsa i Pataua. Oceniamy również zespoły związane z mikrodelecjami, a także płeć dziecka. Skuteczność tej metody jest zbliżona do inwazyjnych badań prenatalnych. I wynosi prawie 99%. Do badań nie trzeba się specjalnie przygotowywać i być na czczo. Prosimy o wcześniejsze umawianie się na wizytę, abyśmy mogli zamówić kuriera, który odbierze materiał do badania.

Test Sanco, Harmony czy Panorama może wykonać każda kobieta w ciąży. Zaleca się jego wykonanie jeśli Test Zintegrowany wyszedł dodatnio lub gdy jest to późna ciąża, po 35 roku życia.

Wyniki dostępne są w przeciągu 10 dni roboczych. Test Sanco Cito daje wynik w przeciągu 6 dni.

* - testy dostępne w Klinice Salve Medica w Warszawie

Amniopunkcja*

Amniopunkcję wykonujemy między 15-20 tygodniem ciąży. Badanie to polega na pobraniu ok. 20 ml płynu owodniowego poprzez wkłucie cienkiej długiej igły przez powłoki brzuszne do jamy owodni. Igłę wkłuwa się bez znieczulenia jednym szybkim ruchem pod kontrolą USG. Dolegliwości bólowe są zbliżone jak przy zastrzyku z insuliny. Cały zabieg trwa kilka minut. Zalecamy odpoczynek przez resztę dnia po badaniu.

Do zabiegu wymagany jest wynik grupy krwi. W przypadku ujemnego RH zachodzi konieczność podania immunoglobuliny anty D. Wyniki w zależności od ośrodka otrzymujemy w ciągu 17-30 dni. Ryzyko powikłań wynosi 0,5-1%.

* Badanie wykonywane jest w Salve Medica w Łodzi. Istnieje możliwość wykonania badania w ramach kontraktu z NFZ.

18 tydzien

18-22 tydzień ciąży

Dziecko potrafi już chwytać i zaczyna słyszeć! Proporcje ciała zbliżają się do tych, jakie zobaczysz u dziecka po porodzie. Na półmetku ciąży dziecko jest już całkiem spore. Mierzy 14-16 cm (długość CRL tj. od ciemienia do pupy) i waży 300-320 g. W tym czasie powinnaś już zacząć odczuwać wyraźne ruchy dziecka. Technika USG 4D pozwoli zobaczyć Ci twoje maleństwo.

USG na tym etapie ciąży często nazywane jest „połówkowym”. Celem badania jest szczegółowa ocena anatomii płodu pod kątem występowania wad wrodzonych. Określa się także przybliżoną masę płodu i wiek ciążowy.

Oceniane są:

  • głowa: czaszka, mózg, twarz
  • szyja
  • klatka piersiowa: żebra, płuca
  • serce (diagnostyka wad serca)
  • jama brzuszna: żołądek, jelita, nerki, pęcherz moczowy
  • kręgosłup, kości długie dłoni i stóp
  • płeć dziecka

Oraz:

  • położenie łożyska
  • ilość płynu owodniowego
  • szyjka macicy
23 tydzien

23-27 tydzień ciąży

Płuca Twojego maluszka dojrzewają, wytwarzają surfaktant - substancję, która wyścieła pęcherzyki płucne od środka i zapobiega ich sklejaniu się. Płuca potrzebują jednak następnych tygodni do pełnego rozwoju. W 27 tygodniu ciąży dziecko mierzy 25 cm od czubka głowy do pupy.

Wizyta w 23-27 tygodniem ciąży jest kluczowa jeśli chodzi o serce płodu. Wówczas serce jest na tyle duże, że możemy je dobrze zobaczyć, a żebra nie są na tyle skostniałe, aby je przysłaniać. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości albo ktoś z Twojej rodziny jest obciążony wadami wrodzonymi serca, to warto wykonać echo serca płodu. Jest to skomplikowane badanie USG, na którym znają się nieliczni kardiolodzy dziecięcy.

Jeśli w poprzednich ciążach miałaś zdiagnozowane problemy z nisko schodzącym lub przodującym łożyskiem to właściwy moment, aby potwierdzić jego lokalizację. W czasie ciąży łożysko nieco zmienia swoją lokalizację wraz z rosnącą macicą. Mówimy, że migruje i zazwyczaj podnosi się w kierunku dna macicy. Jeśli w 26 tygodniu nadal przoduje, pokrywając całą lub część szyi, to uważamy, że taki stan pozostanie do końca ciąży. Pacjentki z przodującym łożyskiem rozwiązujemy drogą cięcia cesarskiego przed terminem porodu chcąc uniknąć krwotoku z łożyska w chwili rozpoczęcia się czynności skurczowej macicy i rozwierania się szyjki. Zalecamy też rutynowe badania krwi i moczu.

Półmetek to już czas by dołączyć do szkoły rodzenia. W Salve Medica w Warszawie realizujemy autorski ekspresowy program skierowany do przyszłych rodziców rozpoczynających III trymestr ciąży (około 25-29 tyg. ciąży). Zajęcia odbywają się w kameralnych grupach zapewniając komfort komunikacji i indywidualne podejście. Program łączy teorię i praktykę w parach i obejmuje 5 spotkań i trwa 2,5 tygodnia. Omówimy z Tobą jak poradzić sobie z dolegliwościami III trymestru ciąży, przebieg porodu, połóg oraz okres laktacji. Będziesz uczestniczyć w warsztatach z pielęgnacji noworodka obejmujących m.in. masaż niemowlęcy (antykolkowy).

28 tydzień

28 tydzień ciąży

U Twojego dziecka nadal dojrzewają płuca i rozwija się mózg. Maluch może mierzyć (od czubka głowy do stóp) nawet 34-37 cm.

W tym tygodniu zazwyczaj zaczynamy wykonywać badania dopplerowskie przepływu krwi w tętnicy środkowej mózgu i w tętnicy pępowinowej, co ma określić, czy płód dostaje prawidłową ilość utlenowanej i bogatej w składniki odżywczej krwi, co oznacza prawidłową funkcję łożyska. W tych tygodniach płody zaczynają różnić się ciężarem.

Zlecamy też rutynowe badania krwi i moczu.

Pod kontrolą USG ceniane są:
  • budowa anatomiczna płodu
  • położenie łożyska w stosunku do ujścia szyjki macicy
  • ilość płynu owodniowego
  • stan szyjki macicy
  • położenie dziecka (może ono ulec jeszcze zmianie – ostateczna pozycja wpływa na rodzaj porodu)

To też świetny moment na konsultację u fizjoterapeutki

Współpraca z fizjoterapeutą to doskonałe przygotowanie do porodu i szansa na szybką rekonwalescencję po porodzie.

Umów się na konsultację i dowiedz się jak ćwiczyć, by wszystko poszło jak z płatka.

Ten dzień

33-36 tydzień ciąży

Dziecko przygotowuje się do narodzin. Główka może już się kierować w stronę kanału rodnego, co powoduje, że dno macicy się obniża. Teraz łatwiej Ci będzie oddychać. W 36 tygodniu ciąży maluch od głowy po pupę ma ok. 34 cm, a całkowita jego długość to około 46-50 cm. Pojawiają się skurcze “przepowiadające” podobne do tych porodowych, ale niecykliczne i o dużo niższym nasileniu. W okolicach porodu przyszła mama wybiera się do szpitala lub kliniki na badanie KTG. Jest to badanie rejestrujące tętno i ruchy płodu oraz skurcze macicy. Niektóre z mam chcąc uniknąć kolejek i oczekiwania na szpitalnym korytarzu korzystają z przenośnego KTG, które wypożyczają i kontrolują parametry samodzielnie w domu,a wyniki są analizowane online. Jest to również wygodne, gdy maluszek jest mało ruchliwy i przyszła mama często niepokoi się, nie odczuwając jego ruchów. W naszej klinice każda ciężarna może wypożyczyć KTG (Pregnabit), a nasze położne udzielą instruktażu.

W 33-36 tc kontynuujemy monitorowanie dobrostanu płodu poprzez USG i ocenę przepływów metodą Dopplera. Pod koniec tego okresu pobieramy z pochwy i odbytu wymaz w kierunku GBS, czyli drobnoustrojów odpowiedzialnych za sepsę u płodu. To badanie musisz wziąć ze sobą do porodu. Średnio co piąta pacjentka ma dodatni posiew w kierunku GBS. Oznaczać to będzie, że w chwili porodu otrzyma dożylnie dawkę 2g Ampicyliny. Dodatni posiew nie oznacza, że dziecko będzie chore i bardzo narażone na sepsę, a jedynie, że matka ma otrzymać profilaktyczną dawkę antybiotyku. Ponadto zalecamy rutynowe badania krwi i moczu.

Ten dzień

Ten dzień! rozwiązanie

Poród o czasie to przyjście dziecka na świat między 38. a 42. tygodniem ciąży. Ciąża, która zakończy się po 42. tygodniu, jest ciążą przenoszoną. Najważniejsze badania jakie należy wówczas wykonać to USG, by sprawdzić stan płodu i łożyska oraz czynność serca, napięcie mięśniowe i ruchy oddechowe. Pomocne jest również badanie KTG (czyli badanie kardiotokograficzne). To zapis częstości pracy serca płodu przy jednoczesnym zapisie czynności skurczowej macicy. Mając te wszystkie informacje, lekarz ustala optymalny termin przyjęcia na oddział, o ile poród nie nastąpi samoistnie, trzeba będzie go wywołać.

Do porodu zabierz ze sobą aktualne badania:

  • oznaczenie grupy krwi i Rh,
  • morfologia krwi,
  • WR (odczyn Wassermanna),
  • HbsAg (obecność antygenu HBs),
  • cytologia,
  • posiew z kanału szyjki macicy i odbytu,
  • USG płodu (przede wszystkim to najnowsze),
  • badanie ogólne moczu.

Masz pytanie odnośnie ciąży i porodu?
Nasze położne odpowiedzą na Twoje pytania! Jesteśmy tu dla Ciebie!

Pamiętaj, by po porodzie zatroszczyć się o siebie i swoje zdrowie intymne. Po okresie połogu (6tyg.) pamiętaj o konsultacji u lekarza ginekologa i fizjoterapeuty.

O prowadzeniu ciąży

Masz pytania?

Jeżeli zechcesz możemy na wskazany adres e-mail przesyłać Ci ważne informacje dotyczące ofert, usług i specjalistów.
Łódź
Warszawa

* Twoje dane nie będą udostępniane osobom trzecim.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z (np. wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania.

Administratorami Pani/Pana danych osobowych są

  1. Salve Medica Sp. z o.o. sp.k., ul. Św. Anny 62, 95-060 Brzeziny (siedziba: ul. Szparagowa 10, 91-211 Łódź),
  2. Medica Sp. z o.o. sp.k., ul. Św. Anny 62, 95-060 Brzeziny (siedziba: ul. Szparagowa 10, 91-211 Łódź),
  3. Salve Medica Warszawa Sp. z o.o. sp.k. Aleja Wilanowska 365, 02-665 Warszawa,
  4. Salve Sp. z o.o. sp.k. ul. Andrzeja Struga 3, 90-420 Łódź, w ramach zawartej umowy o współadministrowaniu danymi osobowymi, zwani dalej „Współadministratorami”. Z każdym z Współadministratorów może się Pani/Pan kontaktować pisemnie za pomocą tradycyjnej poczty pisząc na adres naszej siedziby wskazany powyżej.

Warszawa

Aleja Wilanowska 365 lok 2
02-665 Warszawa

skontaktuj się z konsultantem
+48 22 522 85 00

salvemedica-mapka-stopka

Łódź

Szparagowa 10
91-211 Łódź

skontaktuj się z konsultantem
+48 42 254 64 00