Leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności

zaplanujmy drogę do celu

Po pierwsze diagnostyka i naturalne starania o dziecko

Pierwszym krokiem zawsze jest ocena Waszej płodności. W zależności od wyników badań oraz Waszego wieku podejmowane jest ewentualne leczenie niepłodności. Jeżeli wszystkie Wasze wyniki są w normie, staramy się zwiększyć szanse na poczęcie w sposób naturalny. Wiele par dzięki stymulacji, określeniu momentu i potwierdzeniu owulacji zachodzi w ciąże.

Ocena Twojej płodności to przede wszystkim oznaczenie stężenia hormonów płciowych oraz rezerwy jajnikowej AMH. To również badanie ginekologiczne, uzupełnione o USG narządu rodnego oraz ocenę owulacji (monitoring cyklu) i wskazanie najlepszego dnia na starania się o dziecko.

Diagnostykę pod kontrolą androloga przechodzi równolegle Twój partner, wykonując badania ogólne krwi i pełne badanie nasienia.

Pamiętaj, że swoją płodność możesz zwiększyć dzięki: zdrowej diecie, aktywności fizycznej, rezygnacji z używek, diagnostyce stanu zdrowia, zmniejszeniu stresu.

Po drugie leczenie i techniki wspomaganego rozrodu

Jeśli masz już za sobą nieudane starania lub zdiagnozowane problemy z płodnością dowiedz się jakie metody leczenia i procedury możemy Ci zaproponować.

Szukam informacji o:

Badanie rezerwy jajnikowej AMH

AMH to hormon produkowany przez komórki otaczające komórki jajowe znajdujące się w pęcherzykach jajnika. Oznaczenie stężenia AMH (z ang. Anti-Müllerian Hormone, AMH) pozwali ocenić stan Twojej rezerwy jajnikowej. Jest to badanie, które powinna wykonać każda kobieta po 30 r.ż. jeśli planuje macierzyństwo w najbliższej lub dalszej przyszłości. Wartości AMH dla kobiet poniżej 40 roku życia powinny oscylować pomiędzy 4-1,5 mgr/ml. Niski wynik AMH może być dla Ciebie sygnałem by nie czekać z macierzyństwem lub rozważyć bankowanie komórek jajowych.

Badanie drożności jajowodów HSG

Niedrożność jajowodów jest jedną z najczęstszych przyczyn żeńskiej niepłodności (25-35% przypadków). Jeśli Twój jeden jajowód jest zablokowany, a drugi działa poprawnie, zajście naturalnie w ciążę jest możliwe, ale tylko w momencie gdy owulacja jest z jajnika z drożnym jajowodem. Dlatego tak ważna w diagnostyce niepłodności jest ocena drożności jajowodów.

Badanie HSG jest wykonywane pod kontrolą RTG. Kontrast podawany jest przezpochwowo do jamy macicy. Płyn trafia do jajowodów i jest uwieczniony na zdjęciu rentgenowskim. Swobodny przepływ płynu świadczy o drożności jajowodów. Jego cofanie wskazuje na zator w postaci zrostu, blizny lub przewężenia. Badanie sono HSG ma identyczne zastosowanie, z tą różnicą, że jest wykonywane pod kontrolą USG. Obie techniki są nieinwazyjne i mogą być wykonywane w znieczuleniu.

Przyczyny niedrożności jajowodów:

  • zamknięcie światła poprzez czopy śluzowe
  • zrosty w wyniku zmian zapalnych przydatków (jajniki i jajowody)
  • aktualne lub przebyte zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową, zwłaszcza chlamydia
  • infekcje dróg rodnych spowodowanych przez poronienia
  • zapalenie wyrostka robaczkowego
  • operacje jamy brzusznej
  • przebyte ciąże pozamaciczne
  • operacje na jajowodach
  • endometrioza

Metodą udrażniania jajowodów jest histerosalpingografia (HSG) - polega ona na wprowadzeniu cewnika do jamy macicy i podaniu środka cieniującego, w celu oceny drożności jajowodów w obrazie RTG. Jeżeli badanie to wykaże niedrożność, poprzez ten sam cewnik wprowadzane jest mikro narzędzie. Drożność jajowodów uzyskuje się wprowadzając do ich światła mikroprowadniki, a następnie mikrocewniki. O odzyskaniu drożności świadczy wypełnianie się jajowodów środkiem cieniującym, a następnie jego wypływ do jamy otrzewnej. Czas trwania zabiegu zależy od wielu czynników, średnio wynosi około 30 minut. Badanie może być bolesne dlatego w naszej klinice wykonuje się je w znieczuleniu.

Sono HSG, jest badaniem zbliżonym do w.w. HSG, jednak zamiast kontrastu podawana jest sól fizjologiczna, a diagnostykę wykonuje się pod kontrolą USG. Wartość diagnostyczna tego badania jest jednak niższa niż HSG.

Monitorowanie owulacji

Monitorowanie cyklu daje nam wiedzę o przebiegu Twojej owulacji. Celem badania jest ocena wzrostu i momentu samej owulacji, a więc pękania pęcherzyka Graafa z komórką jajową. Badanie możemy wykonać zarówno w naturalnym cyklu, jak i po hormonalnej stymulacji owulacji.  Polega ona na przyjmowaniu leków potrzebnych do wzrostu pęcherzyka oraz jego kontrolowanego pęknięcia i uwolnienia komórki jajowej. Monitorowanie owulacji pod kontrolą USG zaczyna się od 10 dnia cyklu, a wizyty kontrolne odbywają się co 2-3 dni. Po określeniu momentu owulacji oraz gotowości endometrium dostaniecie zielone światło do naturalnych starań o ciążę. Alternatywnie wykonywany jest zabieg inseminacji.

Histeroskopia

Badanie to pozwala obejrzeć w powiększeniu wnętrze jamy macicy. Dzięki swej niewielkiej inwazyjności jest coraz bardziej popularne w diagnostyce schorzeń ginekologicznych.

Badanie polega na wprowadzeniu przez pochwę do jamy macicy, optycznego wziernika – histeroskopu. Jama macicy zostaje wypełniona płynem, przez co ścianki macicy ulegają rozciągnięciu i są lepiej widoczne. Przez histeroskop można również wprowadzać mikronarzędzie, które pozwala pobrać wycinek do badania histopatologicznego. 
Histeroskopia diagnostyczna trwa od kilku do kilkunastu minut.

Celem badania jest ocena jamy macicy, jej wielkości, błony śluzowej oraz możliwych zmian patologicznych. Dzięki histeroskopii można wykryć takie zmiany jak: polipy, mięśniaki, zrosty oraz zmiany nowotworowe.

Przed badaniem wymagane jest, aby pacjentka była 3-4 godziny na czczo (bez jedzenia i picia). Konieczne jest również przedstawienie wyników badań: HBs, HCV i morfologii. Zabieg najlepiej wykonać w pierwszym tygodniu po miesiączce.

Histeroresekcja

Histeroresekcja to metoda usuwania mięśniaków wpuklających się do jamy macicy poprzez ablację lub resekcję. Mięśniaki mogą być przeszkodą w zajściu w ciążę i jej dalszym rozwoju.

Zabieg polega na wprowadzeniu przez pochwę do jamy macicy optycznego wziernika — histeroskopu. Jama macicy zostaje wypełniona płynem, przez co ścianki macicy ulegają rozciągnięciu i są lepiej widoczne. Przez histeroskop lekarz wprowadza specjalne narzędzia, które pozwalają częściowo lub całkowicie usunąć mięśniaka. Sam zabieg trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Przed badaniem wymagane jest, abyś była 3-4 godziny na czczo. Przed zabiegiem konieczne jest przedstawienie wyników badań: HBs, HCV i morfologii. Zabieg najlepiej wykonać w pierwszym tygodniu po miesiączce.

Czas hospitalizacji po histeroskopii najczęściej trwa od 4 do 14 godzin. Dodatkowym atutem jest powrót do normalnego trybu życia zaraz po zabiegu.

Badanie receptywności endometrium ERA

Jednym z powodów niepowodzenia in vitro może być niereceptywność endometrium (błona śluzowa macicy nie przyjmuje zarodka). Do tej pory termin transferu był ustalany tylko na podstawie oceny rozwoju zarodka, co nie dawało pewności czy endometrium jest przygotowane na jego przyjęcie.

Dzięki badaniu ERA jako jedyni w Polsce, u 95% pacjentek z wynikiem niereceptywnym, jesteśmy w stanie dokładnie określić, w której dobie rozwoju zarodka należy wykonać transfer, aby zwiększyć szanse na sukces. Tylko u 5% pacjentek z niereceptywnym endometrium błona śluzowa macicy nie przyjmuje zarodka w żadnej dobie jego rozwoju.

Przebieg badania ERA

W celu przeprowadzenia badania receptywności endometrium, około 21 dnia cyklu, wykonuje się biopsję endometrium. Próbka endometrium pobierana jest poprzez dopochwowe wprowadzenie bardzo cienkiego cewnika. Jest to najmniej inwazyjna metoda, która pozwala pobrać materiał do badania.

Badanie to nie wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Możliwe jest odczucie dyskomfortu lub niewielkiego krwawienia/plamienia z dróg rodnych po zabiegu.

Czas oczekiwania na wynik to około 3 tyg.

Konsultacja ginekologiczna z USG narządu rodnego

Konsultacja ginekologiczna opiera się na zebraniu szczegółowego wywiadu medycznego, zawierającego informacje o cyklu menstruacyjnym kobiety, chorobach przewlekłych lub innych problemach zdrowotnych oraz przyjmowanych lekach. Jeśli staracie się o dziecko już jakiś czas lekarz zapyta o częstotliwość i przebieg starań.

Korzystasz z domowych technik monitorowania cyklu? Testy, wykresy pomiaru temperatury? To dobry moment by omówić je z lekarzem.

Podczas konsultacji ginekologicznej, poza podstawowym badaniem ginekologicznym, pobierany jest wymaz z szyjki macicy do przeprowadzenia badania cytologicznego.

Przeprowadzane jest USG, którego celem jest ocena budowy narządów rodnych kobiety. Jeśli badanie jest wykonywane około 10-14 dnia cyklu lekarz zweryfikuje również owulację oraz parametry endometrium macicy. Poprawna owulacja oraz właściwa grubość endometrium są konieczne dla zapłodnienia i zagnieżdżenia zarodka.

Jeśli nie miałaś wykonywanych badań hormonalnych krwi, lekarz z pewnością je zleci. Określi też dzień cyklu, w którym należy je wykonać.

Badanie AMH pozwoli ocenić Twoją rezerwę jajnikową i jest kluczowe w staraniach o dziecko.

Wszystkie badania możesz wykonać w naszym laboratorium lub w dowolnej innej placówce.

Rozpoczęcie leczenia

Metody leczenia niepłodności
inseminacja i in vitro

Inseminacja IUI

Inseminacja to pierwszy etap leczenia niepłodności. Stosuje się ją szczególnie u par z tzw. “wrogością śluzu”, który stanowi barierę przejścia plemników do jamy macicy. Jest to też rozwiązanie jeśli wyniki nasienia Twojego partnera są alarmujące lub gdy owulacja wymaga stymulacji.

Przygotowując się do zabiegu najczęściej będziesz przyjmować leki stymulujące jajeczkowanie, a po inseminacji progesteron, stwarzający komfortowe warunki dla zagnieżdżenia się zarodka. W trakcie stymulacji wykonuje się badanie USG celem oceny ilości oraz wzrostu pęcherzyków i określenia momentu samej owulacji.

W dniu inseminacji Twój partner oddaje nasienie, które jest wzmacniane, poddawane specjalistycznym procesom upłynnienia i wirowania oraz wspierane substancjami odżywczymi poprawiającymi żywotność i ruchliwość plemników.

Przygotowane nasienie podajemy do jamy macicy poprzez cienką sondę, przekraczając barierę śluzu. Do zapłodnienia dochodzi analogicznie jak przy naturalnym zapłodnieniu. Jest to technika szczególnie polecana przy zaburzeniach w wynikach nasienia. Wzmocnione nasienie, nie jest osłabiane przez śluz szyjkowy, dzięki czemu ma wyższą zdolność do zapłodnienia.

In vitro (IVF)

In vitro IVF to klasyczna metoda zapłodnienia pozaustrojowego polegająca na stymulacji hormonalnej owulacji, pobraniu komórek jajowych w drodze punkcji, a następnie ich umieszczeniu w specjalnym medium wraz z wcześniej przygotowanymi, wzmocnionymi plemnikami. Dzięki temu plemniki mogą w sposób naturalny dotrzeć do komórki jajowej i przeniknąć przez jej błonę.

Podczas punkcji pobiera się od kilku do nawet 25 (średnio 6–8) komórek jajowych. W zależności od Twojego wieku, ilości pobranych komórek oraz ustaleń z lekarzem prowadzącym zapładniane są wszystkie komórki lub 2-5. Niewykorzystany materiał biologiczny jest witryfikowany (zamrażany) i przechowywany do późniejszego wykorzystania.

Nasienie jest poddawane zabiegom przepłukiwania (metodą swim-up lub filtracji w gradiencie Percollu) i wirowania (oddzielenie od pozostałych składników płynu nasiennego). W efekcie uzyskiwane są plemniki o prawidłowej budowie, największej żywotności i ruchliwości, a co za tym idzie najwyższej jakości. Przygotowane męskie gamety zawieszane są w specjalnie do tego przeznaczonych mediach, bogatych w substancje odżywcze, albuminy, elektrolity, a także substancje bakteriostatyczne i bakteriobójcze, co zdecydowanie poprawia ich przeżywalność i ułatwia przygotowanie do zapłodnienia (przyspiesza kapacytację, reakcję akrosomalną).

Zapłodnione komórki są umieszczane w specjalnym „inkubatorze”, gdzie w warunkach zbliżonych do fizjologicznych dochodzi do podziału komórki i rozwoju zarodka. Na bieżąco oceniamy i monitorujemy ich rozwój. Gdy osiągną stadium blastocysty następuje transfer 1-2 zarodków do jamy macicy. Niewykorzystane zarodki są witryfikowane i przechowywane do wykorzystania przy kolejnej procedurze.

Metoda ta wiąże się jednak ze zdecydowanie niższą skutecznością w odniesieniu do metody ICSI, która opiera się o mikroskopową ocenę plemników i iniekcyjne podanie najlepszego do komórki jajowej. W IVF nie decydujemy, który plemnik zapłodni komórkę jajową i czy dojdzie do zapłodnienia. Jest to naturalna selekcja tylko w warunkach laboratoryjnych.

W 12 dobie po transferze możesz oznaczyć poziom Bhcg. Dopiero ten wynik jest wiarygodny. Badanie możesz wykonać u nas lub w dowolnej placówce. Pamiętaj by powiadomić nas o wyniku! Lekarz zaleci Ci dalsze postępowanie.

ICSI

Metoda zapłodnienia pozaustrojowego  ICSI polega na bezpośrednim wstrzyknięciu wybranego, pojedynczego plemnika do komórki jajowej przy użyciu mikroigły. Zastosowanie metody ICSI zdecydowanie zwiększa szanse na zapłodnienie komórek jajowych, szczególnie przy słabych parametrach nasienia. Przygotowanie, punkcja oraz pobranie komórek jajowych odbywa się analogicznie jak przy tradycyjnej IVF, z tą tylko różnicą, że do zapłodnienia na każdą komórkę jajową wykorzystywany jest jeden plemnik.

IMSI

Metoda wspomaganego rozrodu IMSI opiera się na metodzie ICSI, w której dodatkowo wykorzystuje się większe niż standardowo powiększenie optyczne. Dzięki tej zaawansowanej technologii embriolog ma możliwość bardzo dokładnej oceny budowy morfologicznej plemnika oraz wybór tego najlepszego pod względem budowy i ruchliwości.

PICSI

Metoda zapłodnienia PICSI opiera się na metodzie ICSI, w której selekcja plemników polega na ich ocenie morfologicznej oraz zdolności wiązania z hialuronianem. Plemniki, które wiążą się z hialuronianem są dojrzałe i gotowe do zapłodnienia komórki jajowej.

Z komórką dawczyni

In vitro z adopcją komórki jajowej dawczyni to rozwiązanie dla par, u których zdiagnozowano problem z płodnością po stronie kobiety. Celem programu jest umożliwienie posiadania potomstwa poprzez zapłodnienie komórki jajowej dawczyni nasieniem Twojego partnera lub anonimowego dawcy (w przypadku obustronnej niepłodności). Wyboru dawczyni dokonuje się na podstawie fenotypu, czyli zestawu cech biologicznych i genetycznych, takich jak budowa ciała, kolor oczu i włosów, grupa krwi, na takich samych warunkach dokonuje się doboru dawcy.

Jak przebiega proces in vitro z adopcją komórki jajowej?

  1. Pierwsza wizyta to przeprowadzenie badań i zaplanowanie leczenia. Twój partner oddaje nasienie do diagnostyki oraz zamrożenia. Przechodzi również badania w kierunku wykluczenia chorób zakaźnych. Jeśli wynik jest ujemny jego nasienie może zostać wykorzystane do zapłodnienia komórki jajowej dawczyni. Wypełniacie ankietę dotyczącą Waszych cech fenotypowych na podstawie których dokonujemy wyboru dawczyni.
  2. Otrzymasz informację telefoniczną z kliniki o punkcji dawczyni, a po około 5 dniach dowiesz się o liczbie powstałych zarodków.
  3. Podczas kolejnej wizyty Pacjentka otrzymuje leki, które przygotują endometrium na przyjęcie zarodka.
  4. Nastepne wizyty mają na celu ocenę prawidłowości rozwoju endometrium. Oceniamy również stężenia hormonów płciowych. Wtedy też zostaje wyznaczona data transferu, podczas którego jeden lub dwa zarodki podane zostaną do Twojej macicy.
  5. W 12 dobie po transferze możesz oznaczyć poziom Bhcg. Dopiero ten wynik jest wiarygodny. Badanie możesz wykonać u nas lub w dowolnej placówce. Pamiętaj by powiadomić nas o wyniku! Lekarz zaleci Ci dalsze postępowanie.

Z adopcją nasienia

In vitro z adopcją nasienia to rozwiązanie dla par, u których zdiagnozowano problem z płodnością po stronie męskiej. Celem programu jest umożliwienie posiadania potomstwa poprzez zapłodnienie Twojej komórki jajowej nasieniem dawcy. Wyboru dawcy dokonuje się na podstawie Waszego fenotypu, czyli zestawu cech biologicznych i genetycznych.

Jak przebiega proces in vitro z adopcją nasienia?

  1. Pierwsza wizyta to przeprowadzenie badań i zaplanowanie leczenia. Celem stymulacji owulacji jest uzyskanie większej niż w cyklu naturalnym liczby dojrzałych komórek jajowych. Określane są też Wasze cechy fenotypowe niezbędne do dobrania odpowiedniego dawcy.
  2. Po przeprowadzeniu stymulacji przeprowadzana jest punkcja. Pobrane komórki jajowe zostają zapłodnione nasieniem dawcy.
  3. Po około 5 dniach otrzymacie informację z kliniki o liczbie powstałych zarodków.
  4. Kolejne dwie wizyty mają na celu ocenę endometrium. Zostaje wyznaczona data transferu, podczas którego jeden lub dwa zarodki podane zostaną bezpośrednio do macicy.
  5. W 12 dobie po transferze możesz oznaczyć poziom Bhcg. Dopiero ten wynik jest wiarygodny. Badanie możesz wykonać u nas lub w dowolnej placówce. Pamiętaj by powiadomić nas o wyniku! Lekarz zaleci Ci dalsze postępowanie.

Z adopcją zarodka

Adopcja zarodka to rozwiązanie dla pacjentów, którzy nawet wykorzystując najnowocześniejsze metody leczenia niepłodności nie mogą posiadać własnego potomstwa. Proces adopcji zarodka bardzo często jest poprzedzony próbami in vitro z użyciem własnych komórek, ale bywa i tak, że są bezpośrednie wskazania do adopcji prenatalnej zarodka – np. choroby genetyczne par lub leczenie onkologiczne.

Na adopcję zarodka najczęściej decydują się pary, u których problem niepłodności dotyczy obojga partnetów. Jeżeli problem dotyka tylko jedną ze stron – możliwa jest adopcja komórki jajowej bądź wykorzystanie nasienia dawcy. Podobnie, jak przy adopcji gamet dobór odbywa się na podstawie cech fenotypowych starającej się pary. Cała procedura jest anonimowa, a więc nie ma możliwości poznania dawcy, czy dawczyni. W przypadku adopcji zarodka żadne z rodziców nie przekazuje swojego materiału biologicznego.

  1. Pierwsza wizyta to przeprowadzenie badań i zaplanowanie leczenia oraz określenie Waszych cech fenotypowych.
  2. Podczas drugiej wizyty otrzymasz leki, które poprawią Twoją płodność i przygotują endometrium na przyjęcie zarodka.
  3. Trzecia i czwarta wizyta ma na celu ocenę prawidłowości rozwoju endometrium. Wtedy też zostaje wyznaczona data transferu, podczas którego jeden lub dwa zarodki podane zostaną bezpośrednio do macicy.
  4. Po 11-12 dniach od transferu możesz wykonać test ciążowy. Pamiętaj, aby koniecznie poinformować nas o wyniku!
  5. W 12 dobie po transferze możesz oznaczyć poziom Bhcg. Dopiero ten wynik jest wiarygodny. Badanie możesz wykonać u nas lub w dowolnej placówce. Pamiętaj by powiadomić nas o wyniku! Lekarz zaleci Ci dalsze postępowanie.

Jaką metodę wybrać?

Inseminacja (IUI) jest pierwszym etapem wspomaganego rozrodu. Polega na stymulacji i monitorowaniu owulacji, a następnie na podaniu nasienia bezpośrednio do jamy macicy w czasie najkorzystniejszym dla zapłodnienia.

In vitro jest to technika polegająca na pobraniu i zapłodnieniu komórki jajowej w warunkach laboratoryjnych, a następnie na przeniesieniu do jamy macicy powstałego zarodka.

Istnieje wiele metod procedury In vitro. Dowiedz się więcej o możliwościach leczenia niepłodności:

Stymulacja hormonalna

Celem stymulacji jest uzyskanie większej liczby pęcherzyków Graafa z komórkami jajowymi. W czasie wizyty poprzedzającej punkcję lub też na samym początku cyklu otrzymasz kartę z rozpisanymi lekami do stymulacji, tzw. protokół stymulacji. Jest on dobierany indywidualnie i jest uzależniony od wielu czynników, takich jak: wiek, masa ciała, profil hormonalny oraz dotychczasowy przebieg stymulacji.

Leki stosowane do stymulacji są w formie zastrzyków, w większości podskórnych, co umożliwia ich samodzielne podanie. Przed wykonaniem pierwszego poproś pielęgniarkę lub położną o szybki instruktarz. Możesz też zgłaszać się na podanie zastrzyków do gabinetu zabiegowego (od poniedziałku do soboty). Ważne jest, aby zachowywane były stałe godziny przyjmowania leków. Przebieg stymulacji monitorowany jest przez lekarza, poprzez badania USG oraz zlecane badanie estradiolu i progesteronu. Stymulacja hormonalna trwa średnio 10 dni +/- 2 dni. W niektórych przypadkach może ulec skróceniu lub wydłużeniu. W dniu, kiedy pęcherzyki osiągają odpowiednią wielkość lekarz decyduje o jej zakończeniu i zaplanowaniu punkcji, a pacjentka otrzymuje lek w celu wywołania owulacji. Jest on podawany na 35-37 godzin przed punkcją. Należy go przyjąć dokładnie o godzinie wyznaczonej przez lekarza. Przesunięcie czasowe w przyjęciu tego leku nie może przekroczyć 15 minut.

Punkcja komórek jajowych

Na zabieg zgłaszasz się na czczo na godzinę przed punkcją. Jest to czas na sprawdzenie badań, wypełnienie dokumentacji, wyjaśnienie ewentualnych niejasności oraz wyciszenie i uspokojenie oddechu. Na zabieg weź wyniki zleconych badań (morfologia, białko, elektrolity, wynik grupy krwi), dowód osobisty, koszulę nocną, skarpetki, kapcie. Jak również wyniki: HBS, HCV, HIV wykonane u Was obojga. Jest to wymóg do ewentualnego mrożenia zarodków.

Przed zabiegiem należy oddać mocz, gdyż wypełniony pęcherz może być utrudnieniem w trakcie punkcji. Przed punkcją będziesz proszona o podpisanie świadomej zgody na zabieg.

Powikłania, które mogą wystąpić w trakcie punkcji i po niej to:

  • powikłania anestezjologiczne
  • krwawienie do jamy brzusznej
  • krwiak zaotrzewnowy
  • infekcja

Występują one bardzo rzadko - poniżej 1%.

Podczas punkcji lekarz ginekolog pobiera pod kontrolą USG płyn pęcherzykowy z komórkami jajowymi. Odbywa się to poprzez nakłucie jajników przez sklepienie pochwy. Czas zabiegu jest uzależniony od ilości pęcherzyków do pobrania i przeciętnie trwa ok. 10-20 minut. Podczas zabiegu będziesz znieczulona, dzięki czemu procedura jest bezbolesna.

Po punkcji pozostajesz w klinice od 2 do 4 godzin. W tym czasie Twój mąż/partner oddaje nasienie (po 3-5 dniowej przerwie we współżyciu).

Przed opuszczeniem kliniki po zabiegu wykonywane jest kontrolne USG i ustalane jest dawkowanie leków po punkcji. W tym dniu nie powinnaś prowadzić samochodu i obsługiwać niebezpiecznych urządzeń mechanicznych.

Zapłodnienie IVF/ICSI

Po pobraniu płynu pęcherzykowego embriolog odszukuje w nim komórki jajowe i przenosi do specjalnych pożywek. W sytuacji pobrania większej ilości komórek jajowych niż ilość, którą można jednorazowo wykorzystać do zapłodnienia mogą one zostać:

  • zniszczone,
  • zamrożone do ewentualnego wykorzystania w przyszłości,
  • przekazane do dawstwa

Następnie po ok. 4 godz. (w przypadku klasycznego IVF) do komórek jajowych dodawane są plemniki. W przypadku ICSI plemniki zostają bezpośrednio wstrzyknięte do komórek jajowych. Następnego dnia powinniście skontaktować się telefonicznie z embriologiem w celu omówienia przebiegu zapłodnienia oraz decyzji dotyczącej długości hodowli zarodków (do jakiego stadium).

Podanie zarodków

Transfer zarodków odbywa się po 2 do 5 dniach od pobrania komórek. Za dzień pierwszy od dnia pobrania komórek, uważa się następny dzień po punkcji. Dzień transferu to najczęściej 5 doba po punkcji, kiedy zarodki osiągną stadium blastocysty. Embriolog będzie się z Tobą kontaktował w celu umówienia terminu. Przekaże również informacje na temat ilości zapłodnionych komórek oraz etapu ich rozwoju.

Transfer polega na podaniu do jamy macicy cienkim cewnikiem 1 lub 2 zarodków pod kontrolą USG. W przypadku powstania większej liczby zarodków, pozostałe z nich zostaną zamrożone. Zabieg nie jest bolesny, nie wymaga znieczulenia i odbywa się przy dobrze wypełnionym pęcherzu moczowym.

Na transfer zgłoś się 40-60 minut przed planowanym zabiegiem. Otrzymasz leki „wyciszające” i rozkurczowe, ewentualnie progesteron domięśniowo. Zabieg trwa ok. 5 minut i odbywa się w tym samym pomieszczeniu co punkcja. Po transferze zalecany jest odpoczynek od 30 minut do godziny, a następnie otrzymasz kartę wypisową z przebiegu procedury oraz zalecenia po transferze.

Udało się

Udało się!
Wsparcie w ciąży

Moment, kiedy możemy poinformować Cię o ciąży, to nasza ulubiona chwila. Standardowo beta-HCG oznacza się w 8-11 dobie po transferze. Przyrost tego hormonu oznacza rozwój zarodka. Jest to pierwsza i jedyna pewna metoda diagnostyczna. Na tym etapie testy ciążowe mogą nie wykazywać jeszcze ciąży. W usg ciąża jest widoczna dopiero w 5, 6 tygodniu od dnia miesiączki czyli 3-4 tygodniach od zapłodnienia. Pamiętaj o przyjmowaniu leków zaleconych przez lekarza. Leki przyjmujemy do odwołania. Jeśli się skończyły, zapytaj czy je kontynuować. Nigdy nie odstawiaj ich sama. Należy pamiętać, że w pierwszym etapie nie wszystkie ciąże się utrzymują. Dlatego z informowaniem najbliższych najlepiej zaczekać na potwierdzenie lekarza ginekologa podczas pierwszej konsultacji ginekologicznej z USG.

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej przyszłej mamy. W naszych placówkach zapewniamy opiekę ginekologiczną, badania USG na najlepszym sprzęcie, wykonywane przez certyfikowanych ultrasonologów oraz najnowsze badania prenatalne zarówno inwazyjne, jak i nieinwazyjne dla płodu.

W naszych placówkach otrzymasz kompleksową opieką położniczą i diagnostyczną. Podczas comiesięcznych wizyt ocenimy stan Twojego zdrowia oraz rozwój dziecka. Wykonamy niezbędne badania USG i echo serca płodu. W swojej ofercie mamy również nieinwazyjne badania genetyczne, oceniające ryzyko wystąpienia wad płodu.

Oferujemy też szereg zaawansowanych badań prenatalnych, dzięki którym możemy wykluczyć nieprawidłowości w rozwoju płodu

Baza wiedzy o in vitro

Masz pytania?

Jeżeli zechcesz możemy na wskazany adres e-mail przesyłać Ci ważne informacje dotyczące ofert, usług i specjalistów.
Łódź
Warszawa

* Twoje dane nie będą udostępniane osobom trzecim.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z (np. wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania.

Administratorami Pani/Pana danych osobowych są

  1. Salve Medica Sp. z o.o. sp.k., ul. Św. Anny 62, 95-060 Brzeziny (siedziba: ul. Szparagowa 10, 91-211 Łódź),
  2. Medica Sp. z o.o. sp.k., ul. Św. Anny 62, 95-060 Brzeziny (siedziba: ul. Szparagowa 10, 91-211 Łódź),
  3. Salve Medica Warszawa Sp. z o.o. sp.k. Aleja Wilanowska 365, 02-665 Warszawa,
  4. Salve Sp. z o.o. sp.k. ul. Andrzeja Struga 3, 90-420 Łódź, w ramach zawartej umowy o współadministrowaniu danymi osobowymi, zwani dalej „Współadministratorami”. Z każdym z Współadministratorów może się Pani/Pan kontaktować pisemnie za pomocą tradycyjnej poczty pisząc na adres naszej siedziby wskazany powyżej.

Aleja Wilanowska 365 lok 2
02-665 Warszawa

skontaktuj się z konsultantem
+48 505 533 192

salvemedica-mapka-stopka

Szparagowa 10
91-211 Łódź

skontaktuj się z konsultantem
+48 798 866 066