Jak wiek kobiety wpływa na skuteczność in vitro?

In vitro to najskuteczniejsza metoda wspomaganego rozrodu. Pozwala pokonać niepłodność i daje szansę na powiększenie rodziny tym parom, które mają problem z naturalnym zajściem w ciążę. Czasem przesądza o tym decyzja o dojrzałym rodzicielstwie i obniżona rezerwa jajnikowa. W takich przypadkach rozwiązanie przynosi in vitro, chociaż nie zawsze udaje się za pierwszym razem.

Czym jest rezerwa jajnikowa?

Każda kobieta, przychodząc na świat, ma już określoną liczbę komórek jajowych. Ta pula od około 20. roku życia zaczyna sukcesywnie i nieodwracalnie maleć. Powolny spadek zauważa się po 30. urodzinach, a po 40. rezerwa jajowa jest już praktycznie wyczerpana.

Chociaż w ostatnich latach kobiety zaczęły bardziej o siebie dbać, uprawiają sporty, mniej palą, czerpią zdrowie z nowoczesnej wiedzy i technologii medycznej, nie przekłada się to na ich płodność. Zdolność do rozrodu jest silnie związana z wiekiem, dlatego szanse na zajście w ciążę dwudziestolatki są znacznie wyższe niż gdy o dziecko stara się kobieta 40-letnia. Nie można powiedzieć, że zdrowy tryb życia jest bez znaczenia, jednak nie może „zatrzymać płodności”. Na przebieg naturalnych procesów biologicznych nie mamy większego wpływu.

Jak sprawdzić rezerwę jajnikową?

Sposobem na to jest badanie hormonu AMH, którego poziom ma związek z liczbą komórek jajowych, obecnych w jajnikach. Wykonując to badanie, otrzymujemy informacje o stanie rezerwy jajnikowej i o tym, ile czasu pozostało kobiecie, aby mogła zostać mamą. Z biegiem czasu poziom AMH zawsze maleje. Jeśli jest skrajnie niski, wówczas szanse na naturalną ciążę są już znikome.

Obniżona rezerwa jajnikowa a ciąża

W dzisiejszych czasach kobiety decydują się na pierwsze dziecko mając zwykle 30 lat, a nawet więcej. To dość późno, biorąc pod uwagę obniżającą się z wiekiem rezerwę jajnikową. Dla niektórych par szansę na rodzicielstwo przynosi in vitro, zwłaszcza gdy kobieta ma ponad 40 lat i niewielką liczbę komórek gotowych do zapłodnienia. Z metod wspomaganego rozrodu korzystają również osoby młode. Pragnąc zachować płodność, biorą udział w programie mrożenia komórek jajowych, pod warunkiem zaistnienia przesłanek medycznych.

Wiek kobiety a skuteczność in vitro

Skuteczność in vitro w dużej mierze zależy od wieku oraz stanu zdrowia kobiety. Wprawdzie w Polsce nie prowadzi się takich statystyk, jednak na podstawie danych z innych państw oraz informacji udostępnianych przez krajowe kliniki niepłodności, można podejrzewać, że największe szanse na ciążę z in vitro mają pacjentki, które nie ukończyły 35. roku życia (28,6%). W dalszej kolejności są to panie mające od 35. do 37. lat (25%), a następnie kobiety w wieku 38-39 lat (17,2%). U kobiet 40-42-letnich skuteczność in vitro jest na poziomie 10,6%, a pacjentki w przedziale wiekowym 43-44 mają już tylko 4,9% szans na ciążę.

Im wyższy wiek kobiety, tym niższa skuteczność procedury in vitro, dlatego kobiety po 40-tsce muszą często kilkukrotnie podchodzić do in vitro, aby osiągnąć upragniony cel. Może się też zdarzyć, że sukces przyniesie dopiero procedura z adopcją komórek anonimowej dawczyni.