Jest to badanie polegające na wziernikowaniu kanału odbytu i odbytnicy. W trakcie rektoskopii możliwe jest również badanie końcówki jelita grubego. Badanie to skierowane jest do osób uskarżających się na:

  • świąd odbytu z niewyjaśnionej przyczyny
  • bóle w okolicach odbytu
  • krwawienie z odbytu (w tym utajone)
  • sącząca się wydzielina z odbytu

Na podstawie badania rektoskopowego możliwa jest ocena morfologiczna błony śluzowej badanego odcinka jelita grubego. Pozwala to na przebadanie i zdiagnozowanie ewentualnych zmian w jej strukturze w tym zmian nowotworowych.

Podczas samego badania możliwe jest pobranie wycinka do badania histopatologicznego bądź bakteriologicznego. Sama metoda badania pozwala na usuwanie polipów oraz tamowanie ewentualnego krwawienia. Do badania wykorzystywany jest sztywny wziernik o długości do 30 cm i średnicy około 2 cm. Oświetlenie badanego miejsca jest możliwe dzięki światłowodowi będącego częścią wziernika.

Przygotowanie do badania

W przeddzień badania należy zastosować dietę płynną z wykluczeniem mleka. Konieczne jest wykonanie wlewki doodbytniczej w celu pobudzenia jelita do opróżnienia jego treści. W dniu badania, przed jego wykonaniem należy ponownie wykonać wlewkę doodbytniczą, tzw. lewatywę oraz zachować post. Spożywać wyłącznie płyny niegazowane, przezroczyste.

Samo badanie wykonywane jest przez lekarza specjalistę i polega na wstępnej ocenie okolic odbytu i badaniu per rectum. Po przeprowadzeniu powyższej procedury rozpoczyna się badanie właściwe, polegające na wprowadzeniu do odbytu posmarowanej żelem końcówki rektoskopu i obserwacji zmian chorobowych.